Project Description

Druk UV na drewnie może nie jest tak często spotykaną formą wydruku, ale przecież zawsze może się trafić Klient, który żyje właśnie z takich realizacji. Druk na frontach meblowych z okleiną drewnopodobną omówiłem w osobnym artykule, dlatego tutaj skupię się na bardziej tradycyjnych podłożach drewnianych.

Druk UV na sklejce

Sklejka nie jest zbyt wygodnym materiałem do druku – zazwyczaj jest od początku wygięta, a wysoka temperatura lamp uv powoduje jej gwałtowne wysychanie i jeszcze mocniejsze wyginanie. Dlatego tak ważne jest mocne zassanie sklejki do stołu i nieco wyższe ustawienie głowicy plotera.

Powierzchnia sklejki jest porowata, a więc żeby uzyskać silny zasys, trzeba sklejkę okleić dookoła taśmą malarską. Można również wcześniej w kilku miejscach przykleić sklejkę od spodu punktowo taśmą dwustronnie klejącą (do wykładzin). Dodatkowo sklejka jest zazwyczaj zapylona, a druk mocna wsiąka w podłoże, dając słabsze nasycenie kolorów.

A co można drukować na sklejce? Zdarzyło mi się drukować np. cyferblaty do zegarów ściennych. Każdy może sobie zaprojektować i wykonać taki indywidualny zegar – mechanizmy są dostępne na Allegro dosłownie za parę złotych, a ich montaż polega tylko na zrobieniu otworu w sklejce i przyklejeniu mechanizmu z tyłu sklejki.

Druk UV na płycie wiórowej

Takie płyty są zazwyczaj grubsze niż sklejka, a co za tym idzie cięższe i bardziej proste. Mają jednak nierówną powierzchnię, dlatego bardzo ważne jest, żeby wyżej ustawić głowicę i upewnić się przed właściwym drukiem, czy na pewno nie zahaczy o jakiś wystający fragment. Płyty wiórowe często są lakierowane, co zapobiega nadmiernemu wsiąkaniu atramentu i daje żywsze kolory.

Na takim materiale zdarzyło mi się drukować plansze na jakąś wystawę do muzeum, jednak moim zdaniem, mocna wyraźna struktura powierzchni zabijała czytelność wydruku.

Druk UV na litym drewnie

W zasadzie zastosowanie mają wszystkie uwagi wspomniane wcześniej, dlatego jedynym zmartwieniem jest wymyślenie zastosowania takiego druku. Wydaje mi się, że można np. w ten sposób stworzyć imitację efektu wypalania w drewnie i zaproponować takie wydruki karczmom staropolskim jako element wizualizacji wewnętrznej. Można również znakować w ten sposób gadżety wykonane z drewna.

Wszystkie rodzaje drewna można spróbować polakierować po wydrukowaniu, co powinno nasycić i ożywić kolory. Nie robiłem tego, ale chyba najbezpieczniejsze będą lakiery wodne. Zalecam wykonanie próby.