Project Description

Czy zdarzyła ci się taka sytuacja, że drukując na ploterze atramentowym lub solwentowym panele graficzne, które były później montowane na styk (np. panele do ścianki wystawienniczej lub bryty bannera), okazywało się, że kolorystyka sąsiednich elementów nie była jednakowa? Taki efekt jest najbardziej widoczny na dużych jednokolorowych aplach. Otóż potencjalnych przyczyn może być nawet kilka.

1. Konfiguracja głowic

Jeszcze kilka lat temu standardem było ustawianie głowic drukujących w karetce plotera wielkoformatowego w kolejności CMYK-CMYK. Obecnie producenci ploterów stosują raczej konfigurację CMYK-KYMC. Dzięki temu, przy druku dwukierunkowym, kolejne warstwy atramentu są nakładane w obie strony w taki sam sposób,  co w dużym stopniu pozwala zmniejszyć efekt niespasowania koloru. Jeśli masz ploter w starej konfiguracji głowic, zalecam dokonanie takiej modyfikacji.

2. Druk dwukierunkowy (bi-direction)

Ważną rzeczą jest przeprowadzanie co jakiś czas kalibracji druku dwukierunkowego, tak aby krople atramentu precyzyjnie trafiały w określony punkt, drukując zarówno od prawej do lewej, jak i odwrotnie. Można też zauważyć, że kalibracja druku dwukierunkowego jest najbardziej precyzyjna na środku szerokości plotera, a najsłabsza przy brzegach medium. Z tego powodu warto drukować panele umieszczając je zawsze na środku szerokości medium – dzięki temu spasowanie kolorów powinno być lepsze, a dodatkowo łatwiej będzie je również laminować.

3. Druk jednokierunkowy (uni-direction)

Jeśli nie wiesz jak skalibrować druk dwukierunkowy, albo po kalibracji spasowanie kolorów nadal nie jest idealne, to zawsze możesz spróbować drukować w trybie jednokierunkowym. Można też dodatkowo spowolnić ruch karetki. Ale to wszystko wydłuża czas druku ponad dwukrotnie.

4. Obracanie sąsiednich paneli

Ostatni już sposób, to obracanie w RIP-ie kolejnych paneli o 180 stopni względem siebie. Dzięki temu, krawędzie sąsiednich paneli, które będą się stykać, będą drukowane zawsze po tej samej stronie plotera – albo przy parkingu, albo po przeciwnej stronie.